Kredi kartı nakit avans faizlerinde değişiklik: İşte yeni düzenlemenin ayrıntıları…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kredi kartlarında nakit avans kullanımı için faiz oranlarında bir düzenlemeye gitti. Bu düzenleme, faiz oranlarını ihtiyaç kredileriyle uyumlu hale getirerek gerçekleştirildi.

Bununla birlikte, yapılan bu düzenleme ile nakit avans kullanımında nelerin değişeceği merak konusu. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu düzenleme hakkındaki tüm ayrıntılar…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, cumartesi günü yaptığı açıklama ile ilave sıkılaştırma adımları kapsamında iki yeni kararını kamuoyuyla paylaştı.

Merkez tarafından duyurulan kararlara göre, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından yapılan nakit çekim işlemlerinde uygulanan faiz oranı, ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu bir seviyeye yükseltildi.

Bu düzenlemeyle, ihtiyaç kredisi ve nakit avans faiz oranları eşitlendi. Hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltildi.

HEDEF DÜŞÜK FAİZLİ NAKİT AVANSA OLAN İLGİYİ AZALTMAK

Uzmanlara göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı bu karar, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanımındaki hızlı büyümeyi kontrol altına almak için atılan önlemlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca, uzmanlar söz konusu kararın düşük faizli nakit avansa olan ilginin azaltılmasını da amaçladığını belirtiyor.

Seçim öncesinde nakit avans ve döviz yatırım oranlarında artış dikkat çekmişti. Faiz oranlarının yükseltilmesiyle, bu durumun önüne geçilmesinin hedeflendiği ifade ediliyor.

BANKALARIN ŞİRKETLERİ TL’YE İKNA ETMESİ GEREKECEK

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın duyurduğu bir diğer kararda, gerçek ve tüzel kişiler için geçerli olan TL payı hedefleri güncellendi.

Bankaların tüzel kişilerin TL varlıklarını artırma hedeflerine dair yeni aylık artış hedefleri belirlendi.

Uzmanlara göre, bu kararla birlikte bankaların, şirket müşterilerini dövizden TL’ye dönüş için ikna etmeleri gerekeceği vurgulanıyor.

Karar öncesinde, tüzel kişi TL payı için önceki aya göre bir artış hedefi bulunmuyordu ve 18 Ağustos 2023 tarihinde belirlenen seviyenin korunması gerekiyordu.

TAKSİT VE LİMİT DÜŞMÜŞTÜ

Geçtiğimiz hafta, kredi kartına nakit avans kullanımında taksit sınırı 12’den 3’e indirilmiş, ayrıca nakit avans limit oranları da düşürülmüş ve ilk müşterilere verilen faizsiz kredilerin vadesi 6 aydan 3 aya indirilmişti.

Bu düzenlemelerle ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bankalara resmi talimat göndermediği, ancak sözlü yönlendirme yapıldığı ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x